17 listopada „Solidarność” organizuje manifestację

Po dwóch turach rozmów z rządem „Solidarność” zdecydowała o zorganizowaniu 17 listopada 2022 r. protestu w Warszawie. W ocenie Związku propozycje rządu nie gwarantują realizacji jego postulatów. „Nie szykujemy protestu przeciwko rządowi, ale na rzecz realizacji naszych postulatów” – powiedział przewodniczący Komisji Krajowej Piotr Duda.
NSZZ „Solidarność” żąda realizacji trzech podstawowych postulatów:
• Systemowego powstrzymania wzrostu cen energii uzyskiwanej ze wszystkich rodzajów surowców i nośników
• Zapewnienia godziwego (systemowego) wzrostu wynagrodzeń pracowników w szeroko rozumianej sferze finansów publicznych
• Przyjęcia ustawy dotyczącej tzw. emerytur stażowych.
Decyzja o proteście nie zamyka drogi do porozumienia. NSZZ „Solidarność” jak zawsze jest otwarta na rzeczowy dialog, jednak bez zmiany stanowiska rządu wobec kluczowych postulatów porozumienie nie będzie możliwe.
Pierwsze szczegóły organizacyjne: • Godz. 7.00-8.00: wyjazd autokarów z Częstochowy • Godz. 12.00: rozpoczęcie manifestacji pod siedzibą Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej (ul. Świętokrzyska/ul. Jasna) • Przemarsz pod Sejm RP • Przemarsz pod Kancelarię Prezesa Rady Ministrów • Przemarsz i zakończenie manifestacji pod ambasadą Rosji (ul. Belwederska). Autokary zostaną wynajęte i opłacone przez Region. Duże organizacje związkowe, które są w stanie wysłać cały autokar (lub dużego busa), po uzgodnieniu z Regionem mogą same wynająć transport z fakturą na Region. Szczegóły dotyczące miejsc parkowania autokarów oraz miejsca zbiórki „Solidarności” Regionu Częstochowskiego będą znane w późniejszym terminie.
Wszystkich członków Organizacji Zakładowej NSZZ “Solidarność” w ZF Automotive Systems Poland w Częstochowie zachęcamy do udziału w manifestacji. Prosimy o zapisy w biurze Komisji Zakładowej lub podczas dyżurów związkowych na stołówkach zakładowych.